שינוי תרבות הארגון דורש השקעה של זמן, אנרגיה וכסף. ארגונים המחליטים לאמץ תהליך לשינוי תרבותי יכולים לחוות שיפור משמעותי בסביבת העבודה, שדרוג עבודת הצוות ומערכות היחסים בארגון, כמו כן עם לקוחות וספקים חיצוניים. מחקרים מראים כי הבנה של תרבות ונימוסין כמרכיבים משמעותיים וחיוניים, מאפשרת יצירת מרחב משלב ומקרב בין א.נשים שונים. ידע זה משפר את מערכות היחסים בהיבט הפנים ארגוני, את מעורבות העובדים ומשפיע על הצלחת הארגון ועל מערכות היחסים עם שותפים ולקוחות.

מה צריך לדעת כדי ליצור טרנספורמציה תרבותית מוצלחת?

להכיר בחשיבות ובקשר בין המונחים "גיוון" ו"הכללה"

המונחים גיוון והכללה משמשים לעתים קרובות א.נשים וארגונים. הבנת משמעות המונחים, ההבחנה והקשר בין השניים חיוניים בכדי להפוך את תהליך ההכללה למוצלח. בעוד שהגיוון מתייחס יותר לתמהיל של אנשים בקבוצה, הכללה היא התרבות שבה א.נשים ממגוון רקעים תרבותיים, תפיסות ואורחות חיים יכולים ויכולות להגיע למקום העבודה, להרגיש בנוח ולהיות עם תחושת שייכות וביטחון. כתוצאה מכך להיות עם הספק עבודה טוב יותר ולהשיג את מטרות העסק. מחקרים מראים כי ארגונים המתמקדים בבניית תרבות מכילה יותר מושכים ושומרים על מגוון רחב יותר של כישרונות. תרבות מכילה הנשענת על תמהיל עובדים מגוון, מעצימה את עובדיה ומשפרת את יכולתם לחשוב  באופן מצרפי רחב יותר. דבר שיוביל למרחב יצירתי, חדשני ומגוון.

ליצור תהליך גיוס המיועד להכללה

גיוס ותמיכה של עובדים מתרבויות שונות כרוכים במגוון אתגרים כמו גם בהזדמנויות. עובדים מתרבויות שונות ורקעים מגוונים נאלצים להתמודד עם הסתגלות לסביבה תרבותית חדשה, שפה, התנהגות, פרקטיקות יומיומיות וציפיות נוספות מאתגרות. תהליך מועיל ילווה את צרכי העובד מהאינטראקציה הראשונה דרך תהליך הקליטה עד לאינטגרציה מלאה ויגביר את תחושת השייכות ושביעות רצון העובדים.

לשפר את היכולת, המודעות והרגישות התרבותית

גיוון נמצא "בכל מקום". קיומם של מאפיינים שונים הוא מה שמייחד קבוצות ויחידים. אלה מעצבים את זהותנו, הרגלינו, אמונותינו ודרכי חיינו (לדוגמה  דת, מין, גזע, נטייה מינית, מוגבלות, גיל). רגישות תרבותית היא היכולת לראות מעבר לתפיסות הקיימות המבטאות הבדלים תרבותיים. פיתוח מודעות ורגישות זו תייצר הבנה ויכולת לעבוד ולהתקיים בסביבה משותפת עם אנשים מרקעים שונים. תהליך זה חיוני לרווחת העובדים ולרווחת הארגון.

לזהות את התרבות שלי – ה"עצמי"

לפני שניתן לנהל את האינטראקציות עם אחרים, על הפרט להבין תחילה את עולמו, מהן מחשבותיו, ערכיו, אמונותיו, רגשותיו והמשמעויות מאחורי התנהגותו ומעשיו. מודעות תרבותית עצמית והבנת התרבות האישית הם לעתים קרובות מפתח הזהב להצלחה במפגשים  עם אחרים והבסיס לבניית מערכות יחסים עם הזולת.

ליצור מרחב לחפיפה תרבותית

למנהלים בכירים ומנהיגים חשיבות רבה בהובלת תהליך השינוי התרבותי, כאקזמפלרים. הם צריכים להוות דוגמה ולתמוך בהתנהגות "נכונה", בערכים, במודעות ובקבלה. ברגע שהמנהיגים מחויבים לשינוי ולתהליך המתמשך הם יתפקדו כמודלים לחיקוי וימשכו את העובדים לתהליך על ידי יצירת מרחב חדש המאפשר חפיפה תרבותית. כך תחושת האחריות והסולידריות תחלחל כלפי מטה באופן ורטיקלי ותיווצר רוח של אחדות, הכלה ועבודת צוות.

לזהות פחדים, ולעצור את מעגל הסטריאוטיפ

תחושת הפחד והסטראוטיפיזציה מתעוררים באופן לא מודע באינטראקציות שאינן מוכרות עם תרבות זרה או אדם זר. אינטראקציות חדשות דורשות להתרחק מהתפיסות שאנו אוחזים, ממה שאנו חושבים שאנו מכירים, מאזור הנוחות. "השלת" הזהות האישית יכולה להיות מאתגרת משום שהזהות שלנו קשורה בתרבות שלנו, לקבוצה שלנו ולהקשר החברתי והדתי שלנו. חשוב להתמודד עם שאלות של פחד מהאחר וללמוד כיצד להתגבר על אותם פחדים על מנת להתרחק משיפוטיות וביקורת אשר עלולים לנוות כר פורה לקונפליקטים וחוסר הבנה עסקיים.

להשתמש בשפה מקרבת ואמפתית – תקשורת לא אלימה

תקשורת מקרבת היא המפתח לשיפור מערכות יחסים ומגדילה את הסיכוי לשיפור התקשורת הבין אישית לחיבור והבנה בכל רמות הארגון: בין מנהלים לעובדים, ובין עובדים לעמיתיהם. כך ניתן לפתח שיח  מועיל ומקדם תוך הימנעות מקונפליקטים.  מנהלים אמפתיים יובילו את הארגון למטרותיו על סמך כבוד והבנה הדדיים וייצרו אינטראקציות אנושיות.

להבין את חשיבותם של נימוסין אוניברסליים ופרטיקולאריים

אנשים עושים עסקים עם אנשים. נימוסים הם קודי התנהגות אוניברסליים ופרטיקולריים החיוניים בכל אינטראקציה אנושית. הבדלים תרבותיים יכולים לגרום להפרות של נימוסים עסקיים בעניינים חמורים ולהשפיע על המוניטין, על העסקים ועל שורת הרווח של החברה. חיוני לרכוש ידע על נורמות, ערכים, מסורות ומנהגים כדי להבין טוב יותר את ההבדלים והפערים התרבותיים. חברות גלובליות מובילות בעולם מגדירות ומקדמות שיטות עבודה המבוססות על הבנת הקונספט של הנימוס ובכך מסייעות לקידום העסק ולהגברת הביצועים.

כל הזכויות שמורות לרחל מנדלוביץ 2021