בסין כבר עשו את זה מספר פעמים. קמפיין לנימוסים, עודדו את החברה להפסיק לירוק בכל מקום, להשליך אשפה לפח ואפילו לעמוד בתור. אז מה הבעיה לעשות את זה גם אצלנו? מהפכה בנימוסים חברתיים! שינוי חברתי, מכינים את העיר תל אביב עבור האירוע הנוצץ של השנה – האירוויזיון. מתעוררים ומעלים מודעות.

בואו רגע נדייק, בסין אולי יותר "קל" לעשות מהפכה גורפת בנימוסים חברתיים. במיוחד כשהיא מגיעה מהמפלגה הקומוניסטית. סין היא חברה ריכוזית ולכן יש לה יכולת להנחיל שינויים בקרב האזרחים מהר יותר. בנוסף, מערכת הערכים החברתית מתבססת על הקונפוציוניזם ושמה דגש רב על ערך הבושה הקולקטיבי.

המהפכונת ההתנהגותית מטרתה היתה להכין את עיר הבירה עבור המשחקים האולימפיים בשנת 2008, וגם בוועדת APEC בשנת 2014. בסדרה של יוזמות שתלטניות, אנשים הונחו להתנהג בנימוס, לעמוד בתור בתחנות אוטובוס, לעצור את הרעשים הנובעים מהשימוש בטלפונים הניידים של האזרחים במקומות ציבוריים וכך להביא לשינוי משמעותי בדרך בה מתנהגים הסינים בפומבי במדינה ומחוצה לה.

שיפור התנהוגתי זה בא לידי ביטוי בקורסים של יועצי נימוסים מרחבי העולם, אשר מעלים את הדירוג החברתי ההתנהגותי. ממשלת סין כמובילה ומפקחת על פרוייקט זה, פיתחה גם מערכת קרדיטציה חברתית אשר מעניקה דירוג חברתי ועסקי לאזרחים. הדירוג מבוסס בין היתר על: התנהגות כלכלית, אינפורמציה אישית, פעילות און ליין, והתנהגות אזרחית. ההתנהגות האזרחית  מביאה לידי ביטוי את הפעולות היומיומיות, בנוסף לאלו המתוארות לעיל, יש פיקוח גם על נהיגה, חוסר כבוד, אי איסוף צואת הכלב. כאשר סטייה מהתנהגות מקובלת תוביל לדיווח והענשה. אאו'צ… ההענשה בגין התנהגות שאינה ישרה או אתית, תוביל לאובדן גישה לכל ההטבות הממשלתיות. התוצאות וההשלכות הן כואבות ועלולות להוביל לסימון, נידוי מהחברה, ניקוד אישי נמוך, הוצאה מבתי ספר, איסור על החזקת חיית מחמד, ואיסור נסיעה בתחבורה ציבורית. אאו'צ פעם שנייה.

אבל אם את/ה אזרח/ית טוב/ה, וואי וואי… זכית! רשימת דיווחים הכוללת הטבות ממשלתיות, הנחות בעסקים שונים, כניסה למלונות, עזרה במציאת שידוך און ליין ועוד ועוד…. איך מתנהגים– משפיע על הכל!

ומה בין סין לאירוויזיון?

אירוויזיון 2019 מתקיים ממש כאן. במדינת ישראל. ותאמינו או לא, אבל בדומה לסין עלינו להתכונן כי אנחנו מארחים. בשונה מסין אנחנו דמוקרטיה, והשינוי ההתנהגותי יקרה רק אם אנו כחברה נכיר בתועלות האדירות שיש בהתנהגות מנומסת, מכבדת, מתחשבת ומוסרית.

המשמעות של אירוח האירוויזיון עבור המדינה

אירוח של אירוע גלובלי עצום ממדים כמו האירוויזיון יכול להביא עימו תועלות כלכליות, חברתיות ותרבותיות עצומות. יחד עם זאת הוא יכול להשאיר צלקות וליצור כותרות שאינו תמיד חיוביות. יש לנו הזדמנות אדירה, כמארחים של האירוויזיון ב – 2019,להראות לעולם את כל היופי שיש כאן, ב Land of Israel.
ארגון ואירוח של אירוע בקנה מידה בינלאומי דורש התחייבות אדירה, מכל האחראים על הפרויקט, החל מהגופים המדיניים, עירוניים השותפים לאירוע ועד לאזרחים. כולנו ביחד וכל אחד לחוד, מייצגים את מדינת ישראל. אנשים מכל העולם יצפו בנו במסכים בגדלים שונים, בטלוויזיה, ברשתות, בערוצי האינטרנט. אורחים ממדינות אירופאיות יבואו להתארח במדינת תל אביב. אנחנו רק צריכים להתכונן, להכין את הדבק החברתי שישאיר את כולם מהופנטים לאנרגיה, לחיים התוססים, לטעמים לריחות ולאנשים המקשטים את מדינת ישראל.

ממנפים את האירוע – היתרונות הקיימים באירוח אירוע בקנה מידה בינלאומי
 1. תיירות בשיאה – זוהי הזדמנות להכרה בינלאומית. הזדמנות לשים לב לדברים הקטנים, להתאפק, להיות סובלניים וביחד לגרום לאורחים שלנו לראות את המגוון התרבותי היפה והאדיר שיש בחברה הישראלית.
 2. הזדמנות מעולה להניע שינוי התנהגותי – נקודת זמן בה ניתן להתחיל שינוי ארוך טווח, החל מהכנה לאירוע הגדול. העלאת המודעות החברתית, בכל אשר קשור להתנהגות מתחשבת. השקעה במודעות וכרזות המזכירות לאזרחים כי התנהגות מנומסת מועילה לכולם. כרזות בתחבורה ציבורית #רכבת ישראל, #אגד, #דן #נמל התעופה בן גוריון, מטוסי #אלעל #עיריית תל אביב, שלטי חוצות ועוד.
 3. השקעה – הזדמנות להראות לאורחים שלנו כי במדינת ישראל כדאי להשקיע. החל מחברות סטארט-אפ ועד תעשייה, מקולינריה מעולה ועד למיזמים חברתיים. אנחנו פרטנרים מעולים, חרוצים ועם שאיפות להגיע רחוק. חושבים מחוץ לקופסה ופורצי דרך.
 4. התלהבות וחוצפה ישראלית – לנו הישראלים יש אנרגיה, מוטיבציה, יכולת להניע ולרגש אחרים. האנרגיה שלנו כאשר היא מנותבת נכון, יכולה למנף את האינטראקציות שלנו עם אחרים שאינם מכירים את ישראל, ולגרום להם להתאהב בנו, ולחזור לכאן שוב.

קדימה, ביחד מעלים מודעות, מתעוררים, שמים לב, בוחנים את ההתנהגות, מתבוננים, חושבים, מאפשרים. מתחילים להנות!

DOUZE POINTS איך מקבלים 12 נקודות על התנהגות אזרחית מכבדת 
 1. חיוך: העולם יפה יותר כשמחייכים. כל מילה מיותרת, פשוט חייכו אל העולם הוא יחייך אליכם #חיוך
 2. שומרים על הסדר במקומות ציבוריים ובכביש: מכבדים את הזמן של האחר ומחכים בסבלנות בתור #עומדים_בתור. בכבישנותנים לאחרים להיכנס לנתיב שלכם. מוותרים על חנייה, מה יקרה? לא, לא תצאו פראיירים, אתם ב zone החזק והמודע. מפחיתים את ה- 'זעם בכביש' שמתעורר רק כשאנו באוטו #לא_מצפצפים_סתם #סבלנות_בכביש #לא_רבים_על_חניה. הולכים בצד ימין ולא חוסמים את המדרכה או המדרגות, בן אם אתם לבד או עם קבוצה של אנשים, #נותנים­_לאחרים_לעבור.
 3. שומרים על מתקנים ציבוריים: שומרים על הטבע, על הדשא, על הפרחים. לא מטפסים על פסלים סביבתיים, גם אם זו התמונה הכי טובה שתהיה לכם אי פעם.
 4. שומרים על הסביבה נקייה: כמה נעים להיכנס למרחב ציבורי מסודר, לשמור על הסביבה שלנו נקייה, ולקדם אורח חיים מתחשב ונקי. בכדי לשמור על הסביבה נקייה #לכלוך_משליכים_לפח #סיגריות_במאפרה (לא מהחלון של האוטו) #מסטיקים_לפח #מסטיק_לא_על_הסוליה_שלי
 5. במקומות ציבוריים שומרים על טון דיבור: באמת אתם רוצים שכולם ידעו מה קורה בחיים הפרטיים שלכם? כמה משכנתא לקחתם? שכולם יהיו שותפים לשיחה הפרטית שלכם? #מדברים בקול נמוך #שמים אוזניות,  #נמנעים מלצעוק על אחרים, #ניגשים לבן משפחה כדי למשוך את תשומת לב
 6.  שומרים­_על_אתרים_ציבוריים: למשל, שירותים ציבוריים – מרחב למען הכלל. זיכרו כי גם אתם הייתם רוצים להיכנס לתא נקי. #שירותים_ציבוריים_נשארים_נקיים. במסעדות, במתחם האוהלים, בפארקים ובים, בכל מקום משאירים נקי לאלה שיבואו אחרינו.
 7. שומרים על נימוסים בעסקים: נימוסים בעסקים הם ביטוי לערכי העסק, לתדמית הארגון ולשירות. היו נעימים. אין שום סיבה שתייר ישלם יותר מתושב מקומי על אותו שירות – היו הוגנים. #הגינות_בעסקים
 8. מעניקים שירות במסעדות: מלצרות בישראל היא אינה מקצוע לחיים. יחד עם זאת זה כל כך קל להיות נחמד. לחייך, להסביר, לתרגם, לתת שירות מעולה. #מלצרות_זה_אומנות,  העניקו  #שירות_אדיב
 9. מתנהגים בנימוס: שומרים על קור רוח ואיפוק, מכבדים את האחרים. מתבוננים סביב. עוזרים למבוגרים ומפנים להם מקום, "והדרת פני זקן". ויאללה, בלי ויכוחים #תעשו_את_היום_יפה , שימו את ה#אגו_בצד
 10. לבוש: קיץ, חם, מזיעים. למען הכלל, שמרו על #היגיינה, אפשר להתלבש באופן מכבד גם כשחם. התאימו את הלבוש לאתר בו אתם מבקרים #מתלבשים_לים #מתלבשים_למוזיאון #מתלבשים_לאירוויזיון
 11. מילים יפות: מדברים בלשון יפה, ומשתמשים במילים מכבדות. #תודה #בבקשה #סליחה #בוקר טוב
 12. חוכמה תרבותית: אנו חיים בכור היתוך, מגוון תרבותי אדיר מאפיין את מדינת ישראל. התיירות מציפה ומצרפת תרבויות שונות בטריטוריה אחת קטנה. בתקופת האירוויזיון יגיעו תיירים ממדינות רבות. הצפי הוא כעשרים אלף תיירים. כבדו, הבינו והעריכו דתות, אמונות ותרבויות אחרות. יש מקום לכולם.

האירוויזיון הוא לא רק אירוע תרבותי, הוא גם הזדמנות אדירה להעלות את האיכות האזרחית של האנשים הישראליות שלנו מאפיינת אותנו, אורחים ממדינות אחרות לא תמיד יבינו את כוונתנו. הסבירו היו סובלניים, לבשו חיוך ובואו ביחד בישראל נזכור כי #שמים_את_הנימוסים_בראש.  מעלים מודעות, מתבוננים מתחשבים מתנהגים בנימוס.

טיפים קטנים למניעת טעויות גדולות

 1. שאלות ישירות מידי עלולות להחשב כחודרות לפרטיות: "לאן אתה הולך?"  "במה אתה עובד"? "היכן את גרה?" אפשר במקום לשאול שאלות כלליות :  " אתה צריך עזרה בכיוון"? " מה העיסוק שלך"? " מאיזה איזור/ מדינה את"?
 2. תנועות ידיים עלולות לסמן עבורינו דבר מסויים ולהתפרש כעלבון עבור אחרים.
 3. עבורנו מגע וקרבה הם טבעיים ישנן מדינות אשר שומרות מרחק ואינן נותנות צ'פחות, חיבוקים ונשיקות.
 4. המנעו מלדבר על נושאים רגישים כמו: פוליטיקה, דת, העדפות מיניות, דברו על כל השאר, יש מלא נושאים.
 5. תהיו אנשים טובים, צרו אוירה נעימה סביבכם. זכרו שאנשים תמיד  יזכרו איך גרמתם להם להרגיש